Есей для конкурсу «Змінити людей. Змінити країну»

Я історик за фахом, тому маю уяву про загальні закономірності розвитку людської цивілізації. Скоріше, мова йде не про одну, а про багато цивілізацій, що змінювали одна одну. Їх можна порівняти з островами вулканічного походження в океані.

Одні з’являються, інші зникають, залишаючи після себе якусь спадщину, або йдуть у вічність без жодного сліду. Ми, а точніше, декілька останніх поколінь, живемо на одному з таких острівців. Як довго він протримається на поверхні буття, та чи залишить щось добре після себе, залежить від кожного з нас. Адже загальні процеси у глобальних та регіональних суспільствах, якими звикли оперувати соціологи і аналітики різних спрямувань — це, на справді, не що інше, як сума світоглядів окремих людей, яких ми бачимо кожного дня в метро та на вулиці. Це ми. Кожен з нас — цілий світ, або окремий, можливо зовсім маленький, острівець, але завдяки нам існують родини, генії, церкви, політичні партії, країни, політичні союзи, нарешті, усе людство.
Подібно мінливим обрисам вулканічного острова, обличчя нашого суспільства постійно змінюється (в кращій, чи гірший бік) саме завдяки особливостям кожної окремої особистості. Будь-які зміни в країні ( у нашому випадку, в Україні) залежать не від якихось рішень глобального масштабу, а в першу чергу від повсякденного вибору кожного, починаючи зі звичної рутини: заплатити за проїзд у переповненому транспорті, відмовитися давати хабар чиновнику, кидати сміття у смітник, взяти відповідальність за стан власного будинку на себе, пропустити «повільного» пішохода на переході, відповідально проголосувати на виборах, розмовляти українською у побуті… цей перелік кожен з нас може продовжити.
Виходячи з усього сказаного, робимо висновок: змінювати людей та країну в цілому потрібно починати зі зміни власної світоглядної парадигми, власних звичок, власного життя. Будь-яка реформа у нашому суспільстві зможе бути ефективною тільки, якщо буде починатися з мене, з кожного з нас. Власний приклад, власна наснага — кращий каталізатор, що вже зараз перетворює людей навколо нас, сприяє побудові сучасної країни, саме так ми пишемо історію України і людства.

Руслан Бєдов

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *