Створюємо фантастичні світи

Автор статті: Кемерон Харлі

Отже, ви готові написати науково-фантастичний чи фентезійний роман. Але з чого розпочати? Багато письменників розпочинають зі створення карти чи продумування богів. Після шостого роману в моїй письменницькій кар’єрі, написаного інтуїтивно, я відкрила для себе, що створюю свої найкращі роботи, коли починаю розбудовувати фантастичні світи не з магічних систем чи географії, а з конкретного персонажа. Ось чому цей метод став таким успішним для мене.

Ставити правильні запитання

Коли ви починаєте процес світобудування створюючи найперше персонажа, а потім запитуючи, який тип світу створив його, ви фокусуєтесь на тих елементах світу, які важать найбільше для його жителів. А це означає, що ви витрачаєте менше часу на дослідження, яке в кінцевому рахунку не використаєте. Я дивлюсь на процеси створення світу і персонажа як взаємопов’язані. Вони не існують, і фактично не можуть існувати незалежно один від одного. Коли я прописую героя, світ також стає об’єктом пильної уваги. Якщо я створюю обдарованого урядового найманця, чиїм завданням є впіймати дезертирів війни, яка триває століттями, я повинна запитати себе, що це за війна. Якщо вона пов’язана з браком ресурсів, як виглядає такий світ? Пустельний, запилений, обмежений у кількості металів? Якщо на планеті мало металів, як прогресували б технології? Що б використовували люди, щоб приводити в дію транспортні засоби? Якщо їхній величезний космічний корабель розбився на Землі, якою була б ймовірність, що вони коли-небудь змогли б повернутися до зірок і як така подія змінила б їхню релігійну філософію?

Кинути рукавичку

Більшість підходів у побудові фантастичних світів просять вас відповісти на довжелезний список запитань з географії, магічних систем, рівнів розвитку технологій, соціальних структур, урядів, як люди вітаються одне з одним, мов, які вони використовують… список продовжується безкінечно. Але скільки цього всього ви реально збираєтеся втиснути у свій роман?! І наскільки це важливо?
На перших п’ятдесяти сторінках фентезійного чи науково-фантастичного роману має бути те, що один із моїх редакторів назвав “рукавичкою”. У цих найважливіших п’ятдесяти сторінках читач має зорієнтуватися в новому світі, заселеному унікальним суспільством та зі своєю екологією. Вивалювання всієї цієї інформації на читача за раз в довгій розповіді перенасичує і роздирає його. Мало хто зможе пережити такі перші п’ятдесят сторінок.
Щоб відучити себе від тенденції вивалювати всю інформацію на читача відразу, перш ніж сдати писати, я окреслюю свої світи кількома загальними штрихами. Я знала, що в моїй новій космоопері “The Stars Are Legion” буде легіон живих зорельотів, кожен з яких матиме самостійні екосистеми. Я знала, що світи будуть заселені переважно жінками, чиї тіла зорельоти використовуватимуть, щоб створити живі частинки для самих себе. Я хотіла два суспільства на початкових щаблях розвитку, які б жили на Землі, самоорганізувавшись в авторитарні держави. Але найдрібніші деталі, на кшталт, як люди їли, що вони одягали і як кораблі самостійно функціонували – це речі, які я залишила, щоб з’ясувати в процесі письма. Тільки тоді я зможу розкрити читачу деталі світу помірними дозами.

За матеріалами сайту Writer`s Digest.